Počet výsledků: 46

Otevřít filtraci

farmako- je předpona, která znamená „týkající se léčiv(a)“. Příklady: farmakodynamika – obor zabývající se působením léčiv na organismus, farmakokinetika – obor zkoumající osud léčiv v organismu, farmakologie – obor zabývající se léčivy obecně, farmakoterapie – léčba pomocí léků (nebo přesněji řečeno léčiv), apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz farmako-.

Farmakologická kastrace neboli chemická kastrace znamená užívání léků, které potlačují funkci vaječníků nebo varlat. Následkem je neplodnost a nedostatek pohlavních hormonů. Viz také farmakologie, kastrace.

Farmakologická kardioverze je jedním ze dvou typů kardioverze. Při tomto typu léčby arytmie se používají léky označované jako antiarytmika. Viz také farmakologie, kardioverze, elektrická kardioverze.

Farmakoterapie je jiný název pro medikamentózní léčbu. Viz také farmako-, terapie.

Farmakodynamika je podobor farmakologie, který se zabývá tím, jak léčivo působí na organismus. Za tímto účelem studuje a popisuje: terapeutické účinky (např. úleva od bolesti a snížení krevního tlaku), vedlejší účinky, místo účinku (tj. místo, kde léčivo působí v těle), mechanismus účinku. Viz také farmako-, farmakokinetika.

Farmakologická léčba je jiný název pro medikamentózní léčbu. Viz také farmakologie.

Farmakokinetika je podobor farmakologie, který zkoumá osud léčiv v organismu. Za tímto účelem studuje a popisuje procesy absorpce, distribuce, metabolismu a exkrece léčiva. Viz také farmako-, farmakodynamika.

Farmakologická aktivita, resp. farmakologická neaktivita popisuje účinky léčiva, proléčiva, nebo teoreticky jakékoli látky, na živý organismus: farmakologicky aktivní = látka má účinky na organismus (případ všech léčiv), farmakologicky neaktivní = látka nemá účinky na organismus (případ proléčiv, která nejprve musí být v organismu přeměněna na léčiva). Viz také farmakologie, léčivo, proléčivo.

Farmakologie je obor, který se zabývá především*: účinky léčiv na živé organismy (podobor farmakodynamika), osudem léčiv v živých organismech (podobor farmakokinetika). Odvozené přídavné jméno je farmakologický, odborník na farmakologii se nazývá farmakolog. * Poznámka: Farmakologie se zabývá rovněž výzkumem, objevováním a charakterizací látek, které vykazují farmakologickou aktivitu, způsobem jejich přípravy v laboratoři apod. Viz také farmako-, -ologie, farmacie, medikamentózní léčba a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz farmakologie, farmakologický apod.

hyper- je předpona, která znamená „ nad, vysoký, zvýšený, nadměrný“. Příklady: hyperglykemie = zvýšené množství glukózy v krvi, hypercholesterolemie = zvýšené množství cholesterolu v krvi, hyperinzulinemie = zvýšené množství inzulinu v krvi, hyperkalcemie = zvýšené množství vápníku v krvi, hyperkalemie = zvýšené množství draslíku v krvi, hyperparatyreóza = stav, kdy tělo produkuje nadměrné množství parathyroidní hormon, hyperplazie = stav, kdy dochází ke zmnožení (zvýšení počtu) buněk v nějaké tkáni či orgánu, hypertenze = vysoký krevní tlak, hypertrofie = zbytnění či zvětšení orgánu, tj. růst orgánu či tkáně způsobený zvětšením jednotlivých buněk, hypertyreóza = nadměrná činnost štítné žlázy, hyperurikemie = zvýšené množství kyseliny močové v krvi, apod. Opakem předpony hyper- je předpona hypo-. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz hyper-.

Zobrazeno 1 až 10 z 46

Počet výsledků